Trzynasta emerytura to dla wielu seniorów istotna pomoc finansowa, która wspiera ich budżet domowy. Wypłacana w kwietniu razem z podstawowym świadczeniem, ma za zadanie poprawić jakość życia emerytów, szczególnie w czasach rosnących cen i inflacji. Niestety, nie wszyscy mogą liczyć na te dodatkowe pieniądze, a co gorsza, część osób może zostać zobowiązana do ich zwrotu.
Nie każdy emeryt może liczyć na wypłatę trzynastej emerytury. Warto wiedzieć, że z tego dodatkowego świadczenia wykluczeni są:
sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku, których emerytura pochodzi bezpośrednio ze Skarbu Państwa,
sportowcy otrzymujący tzw. „emeryturę olimpijską” finansowaną przez Ministerstwo Sportu.
Osoby należące do tych grup mogą być rozczarowane, ponieważ mimo łatwego dostępu do informacji o świadczeniu, nie przysługuje im ono z urzędu.
Wielu seniorów decyduje się na dorabianie do emerytury, aby poprawić swoją sytuację finansową. Jednak warto mieć świadomość, że przekroczenie określonych progów dochodowych może skutkować nie tylko zmniejszeniem podstawowego świadczenia, ale również utratą trzynastej emerytury.
Od 1 marca 2025 roku limity dla dorabiających seniorów wyglądają następująco:
5934,10 zł brutto (70% przeciętnego wynagrodzenia) – przekroczenie tej kwoty powoduje zmniejszenie emerytury,
11 020,40 zł brutto (130% przeciętnego wynagrodzenia) – przekroczenie tej kwoty oznacza całkowite zawieszenie wypłaty emerytury.
Jeśli emerytura zostanie zawieszona, automatycznie tracona jest również 13. emerytura.
Seniorzy, którzy przekroczą dopuszczalne limity dochodowe, mogą zostać zobowiązani do zwrotu trzynastej emerytury. ZUS dokonuje rozliczeń dwa razy w roku – na koniec marca oraz października. Jeśli okaże się, że na dzień rozliczenia świadczenie było zawieszone, konieczne będzie oddanie dodatkowej emerytury.
Przykładowo, pan Stanisław, emerytowany nauczyciel, dorabia w szkole prywatnej jako korepetytor. W marcu jego dochody przekroczyły 130% przeciętnego wynagrodzenia, co skutkowało zawieszeniem emerytury. Gdy ZUS przeprowadził rozliczenie, pan Stanisław otrzymał wezwanie do zwrotu 13. emerytury, którą już wydał na leki i rachunki. To dla niego ogromne obciążenie finansowe.
Aby uniknąć konieczności zwracania świadczenia, seniorzy powinni monitorować swoje dochody i sprawdzać, czy nie przekraczają ustalonych progów. Warto skonsultować się z doradcą ZUS lub księgowym, aby nie narazić się na finansowe problemy.
Nieoczekiwane wezwanie do zwrotu środków może być ogromnym stresem dla seniora, dlatego lepiej zawczasu zapobiegać takim sytuacjom. Trzynasta emerytura to duża pomoc, ale tylko dla tych, którzy spełniają wszystkie warunki jej otrzymania.
Źródło:biznesinfo.pl